Daseinsanalytické provázení není psychoterapie

Co je to daseinsanalytické provázení? Čím se odlišuje od psychoterapie?

Aby nedošlo k záměně s psychoterapií a tak je potřeba oba pojmy vysvětlit.

Začněme nejprve tím, co je vlastně psychoterapie.

Psychoterapie je záměrné a cílené používání psychoterapeutických prostředků s cílem  zmírnění či odstranění psychického a fyzického utrpení jedince a dosažení optimálního rozvoje osobnosti.

Daseinsanalytická psychoterapie je tedy takové používání daseinsanalytického přístupu, jehož zaměřením a primárním cílem je zmírnění či odstranění psychického a fyzického utrpení jedince a dosažení optimálního rozvoje osobnosti.

Daseinsanalytické provázení je vedeno zcela jiným zaměřením daseinsanalytického přístupu. Nejde o terapii, nejde o léčbu, primárním cílem není odstranění nebo alespoň zmírnění utrpení jedince ani změna klientovy životní situace. Primárním cílem je vstoupit v rozhovoru do konkrétní životní situace klienta, se kterou klient na konzultaci přichází a v jednotě rozumu i citu porozumět jak situaci, tak také klientově situovanosti v ní. Nejprve je klient průvodcem daseinsanalytika, takovým uvaděčem v neznámém terénu, podobně jako uvaděčka v setmělém kinosále, který důvěrně zná. A daseinsanalytik je klientovým hostem. Postupně se ve společném rozhovoru životní situace zjevuje a projasňuje pro daseinsanalytika, ale také pro klienta. Sdílejí spolu své porozumění, ale také každý svoji situovanost v rozhovoru a to včetně prožívání. Posledním arbitrem přiléhavosti nebo nepřiléhavosti vysloveného je klient. Toto sdílené porozumění a prožívání otevírá klientovo porozumění jeho vlastní situaci i svým vlastním možnostem v ní.

Vedlejším efektem takového porozumění nezřídka bývá nakonec také zmírnění utrpení a změna klientovy životní situace, ale primárním cílem společné práce je otevírání a poznávání klientových vlastních možností v konkrétních životních situacích (což je daseinsanalytický ekvivalent rozvoje osobnosti). Daseinsanalytické provázení umožňuje jemné poznávání a otevírání životních možností v tempu klienta bez tlaku na změnu, ale není léčbou, ačkoliv vede k sebepoznání a sebeporozumění.