Jak mluvit s dětmi o smrti a umírání – pro pedagogy

Jak mluvit s dětmi o smrti a umírání – pro pedagogy

Cesta domů vypracovala vynikající podporu pro ředitele škol, učitele na prvním i druhém stupni základních škol, středoškolské pedagogy i výchovné poradce a školní psychology, jak je možné pracovat s tématy smrti a umírání ve školách a to jak preventivně začleněním smrti do života v rámci vzdělávání, tak také akutně, když už je třída vystavená bezprostřední zkušenosti s úmrtím spolužáka, učitele či blízkého některého z žáků.

V nakladatelství Cesta domů vyšla v září 2021 příručka, která je určená přímo pro školy a radí pedagogům, jak s dětmi otevírat téma umírání, smrti a zármutku. Název příručky Slon u tabule vychází z anglického idiomu slon v pokoji, který znamená tabuizované téma, o kterém „se nemluví“, ale kterému se nedá vyhnout stejně jako se nedá vyhnout obrovskému slonovi v malém pokoji. Autorkami jsou Martina Špinková a Eliška Mlynáriková, Zrodu příručky předcházely jejich zkušenosti z besed s dětmi ve školách a knihovnách. Příručka je ke stažení zdarma na webu Cesty domů,  odkaz zde.

Cesta domů nabízí také katalog vzorových hodin pro děti a mladé lidi od 5 do 19 let. Katalog obsahuje několik typů hodin, kterými lze zařadit téma lidské konečnosti a další související témata do občanské nebo etické výchovy tzv. preventivně, aby děti a mladí lidé byli adekvátně svému věku připraveni včas komunikovat a orientovat se v tématech spojených s koncem života bez naléhavosti složité situace a pak v životě správně jednat. Vzorové hodiny je možné a potřebné vždy modifikovat podle věku žáků a studentů a dále rozvíjet podle kreativity a potřeb pedagogů. V katalogu nechybí ani vzorové hodiny pro situace, které je třeba řešit akutně. Odkaz na vzorové hodiny na webu Cesty domů zde

Neméně zajímavý a výmluvný je také výzkum Cesty domů ve spolupráci s agenturou STEM/MARK a za podpory nadačního fondu Abakus s názvem Zda a proč mluvit o smrti a umírání ve školách, kde najdete názory učitelů i rodičů a na konci webové stránky řadu dalších podpůrných materiálů. Odkaz zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak mluvit s dětmi o smrti, úmrtí a umírání. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.