Pohřeb a poslední rozloučení v čase nouzových opatření a karantén

Pohřeb a poslední rozloučení v čase nouzových opatření a karantén

Jednou z oblastí lidského života, která je v současnosti těžce zasažená nezbytnými opatřeními, je rituál pohřbu, rituál osobního sdílení posledního rozloučení. Pohřbů se netýká nové nařízení vlády zakazující pobyt na veřejných prostorách více než dvěma lidem. Pohřby tedy nadále mohou probíhat, ale pouze za dodržení přísných hygienických podmínek, vždy je třeba mít zahalený nos i ústa a při kontaktu s ostatními osobami zachovávat odstup nejméně dva metry. Tím se zcela mění tvář rituálu a přichází o rysy, které jsou z hlediska sdíleného loučení velmi podstatné. Podané ruce, tichá slova účasti, objetí, společný pláč, společné sdílení smutku, lásky i vzpomínek na smuteční hostině…

Účast na pohřbu se v této době stává také velkým rizikem pro nejstarší generaci a pro osoby s některými chronickými nemocemi.

Někteří blízcí zemřelého mohou být uzavřeni v karanténě, bez možnosti se pohřbu zúčastnit.

Jednou z možností, která může přinést útěchu i sdílení, je vzpomínková slavnost. Je možné zařídit pohřeb bez obřadu, rozloučení v kruhu nejbližší rodiny a až přijde doba, kdy bude společné rozloučení možné, uspořádat vzpomínkovou slavnost.

Hledáním způsobů, jak se v současné situaci rozloučit v bezpečí domova, jak přizvat ostatní pozůstalé alespoň na dálku, jak uspořádat společné rozloučení, až to bude pro všechny zúčastněné bezpečné, se zabývaly Jindřiška Prokopová, Blanka Dobešová a Monika Valčíková z organizací  Cesta domůKe kořenům.

Z jejich spolupráce se zrodila brožurka Jak (ne)uspořádat pohřeb v čase koronaviru, která je v PDF ke stažení na webu https://www.umirani.cz/clanky/jak-neusporadat-pohreb-v-case-koronaviru

Příspěvek byl publikován v rubrice COVID-19 v ČR, Po úmrtí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.